آکادمی شیرپوینت ایران
SharePoint Academy خانه > آموزش آکادمیک > پراجکت سرور

پراجکت سرور

پراجکت سرور

دوره آموزشی مدیریت پروژه های سازمانی(EPM)

براي استفاده بهينه از منابع يك سازمان و به‌عبارتي، افزايش كمي و كيفي كنترل منابع، لازم است تا ماهيت كارهاي سازمان در امور مربوط به پروژه‌ها، از شيوه رايج كنوني كه اصطلاحاً كارهاي وظيفه‌اي ناميده مي‌شود، به كارهاي پروژه‌اي تغيير يابد. در اين حالت، روش ها، رويه‌ها و سيستم هاي مديريت كارهاي وظيفه‌اي نيز بايستي با روش ها، رويه‌ها و سيستم هاي مربوط به كارهاي پروژه‌اي تلفيق شده و نظام جامع مديريت پروژه را شكل دهند.

عنوان تخصص عنوان دوره کد دوره جمع ساعات تعداد روز دریافت سرفصل قیمت ریال

سرپرست حرفه ای سایت

SharePoint Power User - Basic B1 21 7 دانلود سرفصل دوره B1 8,500,000

پراجکت سرور

Project Server & MSP P1 24 8 دانلود سرفصل دوره H1 18,000,000
Project Server Administration & Dashboarding P2 20 7 دانلود سرفصل دوره H2 13,000,000
مشاهده سرفصل دوره P1
مشاهده سرفصل دوره P2

طي ساليان اخير، با اتخاذ تدابير نظارتي در زمينه فعاليت هاي مربوط به فناوري اطلاعات، مديريت پروژه سازماني، به يك متدولوژي ويژه تبديل گشته است. در حاليكه تمركز در دهه 1990 عموماً بر روي مديريت پروژه هاي منفرد قرار داشت، در دهه بعد، تمركز بيشتر بر روي اين واقعيت قرار گرفت كه يك پروژه احتمالاً تنها پروژه سازمان نباشد. پروژه ها در كنار تعداد كثيري از پروژه هاي ديگر سازمان، پياده سازي مي شود و هر يك از اين پروژه ها بخشي از يك يا چند برنامه به حساب مي آيند. هر پروژه از منابع انساني كه به طور مشترك مورد استفاده ساير پروژه ها نيز مي باشد، بهره مي گيرد. به منظور تسهيل نظارت بر اجراي پروژه ها، برخي توانايي ها ضروري مي باشند از جمله : توانایي در مديريت، پايش و ارزيابي وضعيت تمامي پروژه ها (و البته ساير دارایي ها) از طريق مجموعه اي (ترجيحاً متحد الشكل) از فرايندهاي "مديريت پروژه سازماني" و بسته هاي حاوي روش ها و برنامه هاي كاربردي.

سازمان هايي كه از راهکار (Enterprise Project Management) EPM استفاده مي نمايند، نوعاً يك دفتر مديريت پروژه (PMO) يا دفتر مديريت پروژه سازمان (EPMO) را ايجاد مي نمايند كه فرايند انتخاب اولويت هاي سازماني را تسهيل مي نمايد. مدير دفتر مديريت پروژه بر اساس سيستم تدوين شده در پروژه و پشتيباني از كاركرد تيم پروژه، اين خدمات را ارائه مي‌كند. مديريت پروژه در پروژه‌ها و فرايندهاي مختلف عملياتي، به عنوان زبان مشترك و مكتوب كليه رابطان و ذي‌نفعان پروژه شناخته مي شود كه با ايجاد شفافيت در فعاليت بخش هاي مختلف درگير در پروژه، با توجه به استراتژي ها و چارچوب‌هاي از پيش تعيين شده، به كاهش زمان تصميم‌گيري ها مدد رسانده، فعاليت هاي مديريت ابعاد مختلف پروژه‌ را تدوين نموده و از مديريت سليقه‌اي و فردي جلوگيري مي نمايد.

هدف مهم و کار اصلی سیستم های اطلاعاتی مدیریت پروژه، برنامه¬ریزی و کنترل پروژه برای دستیابی به هدف ¬های برنامه¬ ای با صرف کمترین هزینه و کوتاهترین زمان و بالاترین کیفیت است. همچنین این سیستم¬ ها شامل ابزارها و تکنیک¬ هایی می ¬باشد که برای جمع¬ آوری، ادغام و انتشار نتایج فرآیند¬های مدیریت پروژه بین اعضای تیم پروژه مورد استفاده قرار می¬گیرد؛ یکی از این سیستم ها، پراجکت سرور (Project Server) است.

پراجکت سرور یک راهکار مدیریت پروژه سازمانی تحت وب بوده که از سوی شرکت مایکروسافت ارائه شده است. این راهکار از شیرپوینت (SharePoint) به عنوان بستر نرم افزاری استفاده می نماید. شرکت مایکروسافت قابلیت های نرم افزار MSP را با پراجکت سرور توسعه داده است.

پراجکت سرور اطلاعات را در پایگاه داده های SQL Server نگهداری کرده و با اعمال دسترسی های امنیتی از آن ها محافظت می کند. راهبر سیستم می تواند سطوح دسترسی کاربران را تعیین کند. مرکز پروژه ها گزارش های در سطح کلان را برای سازمان فراهم می کند. مدیران پروژه می توانند با Drill Down به جزیی ترین اطلاعات پروژه ها دست پیدا کنند. مشابه آنچه که در MSP وجود داشت، وظایف، منابع و پروژه ها می توانند از فیلدهای سفارشی در سطح سازمانی بهره ببرند. وظایف افراد، در قالب کارتابل وظایف به اعضای تیم پروژه نمایش داده شده و بدین گونه اعضای تیم نسبت به وظایف خود آگاه بوده و می توانند به صورت سیستمی با سایر اعضا ارتباط داشته باشند. اضافه تخصیص به منابع یا بیکاری آن ها در سازمان می تواند در مرکز منابع مورد تحلیل و سنجش قرار گیرد و به سازمان در پیش بینی روند مصرف منابع و به کار گیری موثرتر آن ها کمک شایانی نماید.به ازای هر پروژه منتشر شده در پراجکت سرور، می تواند یک فضای کاری روی بستر شیرپوینت وجود داشته باشد که تیم پروژه بتوانند وظایف، اسناد و مدارک، ریسک ها و مشکلات، تصاویر، گزارش ها و سایر موارد مربوط به پروژه را در آن به اشتراک بگذارند.

پیاده سازی راهکار مدیریت پروژه سازمانی (EPM) به سازمان ها برای دستیابی به اهداف زیر کمک می-کند:
  • مدیریت تقاضا؛ تمام تقاضاها را به طور مستقیم در یک مخزن ذخیره کرده، و آن¬ها را بر اساس گردش کارهای اداری مدیریت می¬کند.
  • انتخاب سبد پروژه ها و تحلیل آن؛ اولویت¬گذاری، بهینه سازی و انتخاب سبد پروژه هایی که بیشترین همسویی را با اهداف استراتژیک سازمان دارند.
  • مدیریت منابع؛ منابع سازمانی (Work, Material, Cost) را به طور مستمر در تمام طول پروژه مدیریت می¬کند.
  • مدیریت زمانبندی؛ زمانبندی پروژه ¬های از ساده تا پیچیده را مدیریت می¬کند.
  • مدیریت مالی؛ شاخص مالی سبد پروژه ها و پروژه ها را اندازه¬گیری و کنترل می¬کند.
  • مدیریت زمان و وظیفه؛ جمع¬آوری اطلاعات، بروز رسانی زمان و وظایف اعضای تیم پروژه را آسان می¬کند.
  • همکاری تیمی؛ ارتباط بهتر با تیم¬های پراکنده و جمع¬آوری اطلاعات از آن¬ها را برقرار می¬کند.
  • مدیریت مشکلات و ریسک؛ تعریف، کاهش و مدیریت ریسک¬ها و مشکلاتی که تاثیر مستقیمی بر موفقیت پروژه دارند.
  • هوش کسب و کار و گزارش گیری؛ به طور موثری شاخص های پروژه را اندازه¬گیری کرده و دید کاملی از تمام سبد پروژه ها ارائه می دهد.
  • مدیریت برنامه؛ تعریف، طراحی و تحویل برنامه های استراتژیک.
پراجکت سرور

شرکت مایکروسافت در آخرین ویرایش این نرم افزار، پراجکت سرور2016 را با قابلیت ها و ویژگی های جدیدی در شیرپوینت 2016 ارائه نموده است. آکادمی شیرپوینت ایران با توجه به این تلفیق اقدام به آموزش دوره های پراجکت سرور ( مدیریت پروژه های سازمانی) کرده است. آموزش مذکور طی آخرین نسخه این ویرایش در قالب دو دوره (P1 & P2) طراحی شده است . در دوره P1 به موضوع کاربری پراجکت سرور پرداخته می شود ( آموزش نرم افزار MSP نیز به عنوان ارزش افزوده به مباحث این دوره اضافه شده است) و در دوره P2 به آموزش راهبری سرور پراجکت و گزارش سازی های مدیریتی (SSRS & Dashboarding) با آن پرداخته خواهد شد