شیرپوینت چیست

شیرپوینت چیست

       با رشد روز افزون استفاده از تکنولوژی و فن آوری در سازمانها و شرکت ها، سازمانها در فکر ابزاری برای ارتباط اطلاعات داخلی سازمان با بیرون سازمان بر روی یک بستری ساده و قابل انعطاف و همچنین ابزاری برای مدیریت تعاملات داخل سازمانی و مدیریت منابع و مستندات داخل سازمانی بودند که مایکروسافت نسخه ای از نرم افزار شیرپوینت امروزی را برای حل بسیاری از آن مشکلات با رویکرد مدیریت ارتباطات سازمانی و مدیریت منابع و مستندات سازمانی ارائه نمود که این محصول علاوه بر سادگی و انعطاف با مجموعه Microsoft Office یکپارچه نیز بود و می توانست به بسیاری از نیاز های سازمان ها پاسخ دهد.

به صورت خلاصه می توان گفت شیرپوینت یک پلتفرم تحت وب است با قابلیت های مدیریت محتوا و مستندات، مدیریت ارتباطات سازمانی، ایجاد سایت و تولید و نمایش داشبوردهای مدیریتی که دارای محیطی با قابلیت توسعه و سفارشی نمودن است.

شیرپوینت چیست

شیرپوینت:

شیرپوینت:

شیرپوینت:

 • ابزار پیاده سازی هوش تجاری
 • یک موتور جستجوی قدرتمند است.
 • یک زیرساخت قدرتمند شرکت مایکروسافت می باشد.
 • زیرساختی خوب برای طراحی فرم و گردش کارها می باشد
 • محیط ایده آل برای تعامل افراد، تیم ها و سازمان ها می باشد.
 • محیطی که به عنوان نسخه سرور از مجموعه مایکروسافت آفیس معرفی شده است.
 • مقصدی برای ذخیره سازی، به اشتراک گذاری، نسخه گذاری و نگهداری سوابق فایل ها، محتویات و اطلاعات تولید شده می باشد.
 • در طی 12 سال طول عمر خود بسیاری از رقبای خود را پشت سر گذاشته و در هر نسخه ایده های جدیدی را به دنیای نرم افزار اضافه نموده است.

تاریخچه شیرپوینت

تاریخچه شیرپوینت

تاریخچه شیرپوینت

       شیرپوینت اولین بار در سال 2001 متولد شد و تا سال 2013 پنج نسخه از این زیرساخت قدرتمند توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است. هر نسخه جدید از شیرپوینت، توانایی های بیشتری داشته و پاسخ کامل تری را به نیازمندی های کسب و کار در سازمان ها ارائه نموده است. روند توسعه و کارآمدی ابزارهای شیرپوینت و همچنین ارتباط و یکپارچگی آن با سایر نرم افزارها و زیرساخت ها ، دلیل اصلی انتخاب آن به عنوان یکی از زیرساخت های اصلی سازمان توسط مدیران موفق بوده است. طبق آمار ارائه شده توسط شرکت مایکروسافت روزانه بیست هزار نفر به کاربران شیرپوینت اضافه می شود. تا کنون بیش از 100 میلیون کاربر در حال استفاده از شیرپوینت هستند.

تاریخچه شیرپوینت

امکانات شیرپوینت

امکانات شیرپوینت

آکادمی شیرپوینت ایران

Site (سایت):

       به وسیله شیرپوینت می توان به راحتی و به سرعت و بدون نیاز به داشتن دانش خاص و پیچیده ای سایتهایی را با کاربرد های مختلف برای هر یک از افراد سازمان یا واحد ها و گروه های کاری ایجاد نمود.

Communities (ارتباطات):

شیرپوینت با استفاده از مجموعه ای از ابزارهای مختلف به شما این امکان را میدهد تا بتوانید ارتباطات موجود در سازمان خود را به صورت الکترونیکی مدیریت نمایید.
نمونه هایی از ابزارهایی که شیرپوینتی برای مدیریت ارتباطات الکترونیکی و بهتر کردن آنها که در اختیارتان قرار می دهد به شرح زیر است :

تابلو خبر شیرپوینتتابلو خبر وبلاگ های شیرپوینتیوبلاگ ها
وضعیت های شیرپوینتوضعیت ها لیست وظایف در شیرپوینتوظایف
مدیریت جلسات در شیرپوینتمدیریت جلسات مدیریت اسناد در شیرپوینتمدیریت اسناد

Search (جستجو):

       شیرپوینت به صورت پیش فرض دارای یک موتور جستجوی فوق العاده می باشد. این موتور جستجو این قابلیت را دارد که همه محتوا های داخلی سازمان را ایندکس گذاری نماید.
شیرپوینت محتوای داخل فایل ها را نیز برای شما جستجو می کند همچنین شما می توانید به وسیله شیرپوینت اطلاعات موجود در فولدر های به اشتراک گذاشته شده در شبکه و سایر دیتابیس های دیگر موجود در سازمان و سایت های دیگر را نیز برای شما جستجو نماید.
جستجو در شیرپوینت کامل امن می باشد، در واقع هر فرد فقط می تواند اطلاعاتی را در نتیجه جستجو مشاهده نماید که قبلاً حق دسترسی به آن قسمت به او داده شده است.

Content (محتوا):

       شیرپوینت یک پلتفرم است که به وسیله آن شما می توانید داده های ساختار دار(Structure Data) و فاقد ساختار (Unstructured Data) را در آن نگهداری کنید.
شما در شیرپوینت این قابلیت را دارید که به وسیله لیست های شیرپوینتی اطلاعات خود را نگهداری نمایید و می توانید به واسطه کتابخانه های شیرپوینت نسبت به نگهداری مستندات فایل ها، عکس ها و فایل های مالتی مدیا خود اقدام نمایید.

Insights (هوش تجاری):

       شما می توانید با استفاده از ابزارهایی که شیرپوینت در اختیار شما قرار میدهد نسبت به تهیه داشبوردهای مدیریتی و نمایش آنها به مدیران و کارشناسان در تصمیم گیری های سازمانی یاری رسانید.
نمونه های از ابزارهای تولید داشبوردهای مدیریتی در شیرپوینت به شرح زیر است :

 • PerformancePoint
 • Microsoft Excel Services
 • Microsoft Visio Services
 • Chart Web Part
 • Web Analytics

Composite (ترکیب):

تا زمانیکه که ما کد نویسی می کنیم، نیازی به کد نویسی شما نیست

       این یک شعار از طرف شیرپوینت و مجموعه آفیس برای زندگی است، هر فرد فنی اعم از : کاربران حرفه‌ای ، افراد تصمیم گیر ، مدیران سیستم و یا برنامه نویسان می توانند با استفاده از پلتفرم شیرپوینت و مجموعه آفیس می تواند برنامه های کاربردی را به سرعت تولید نمایند.

شیرپوینت امکان یکپارچه سازی داده ها، اسناد و فرآیند های کاری را با استفاده از متصل نمودن و تنظیم امکانات و قابلیت های از پیش آماده در شیرپوینت و مایکروسافت آفیس را به شما میدهد. بنابر این شما میتوانید به سرعت برنامه های کاربردی را برای حل مشکلات کسب و کار خود بدون نیاز به برنامه نویسی تولید نمایید.

نمونه ای از برخی از این ابزارها یا قابلیت های آماده شیرپوینتی :

InfoPath در شیرپوینتInfoPath سفارشی سازی لیست ها و کتابخانه فرم ها در شیرپوینت
InfoPath در شیرپوینتExcel Services مشاهده فایل های اکسل تحت وب
اکسسAccess امکان ایجاد ابزارهای تعاملی با کاربر
شیرپوینت دیزاینرSharePoint Designer طراحی و دیزاین سایت های شیرپوینتی
BCS (Business Connectivity Services)BCS (Business Connectivity Services) اتصال به داده های خارجی
ویژوال استدیو در شیرپوینتVisual Studio سفارشی سازی و تولید سلوشن های مختلف شیرپوینتی

کاربردهای شیرپوینت

کاربردهای شیرپوینت

رایج ترین استفاده از شیرپوینت عبارتند از :

پرتال اینترانت(داخل سازمانی):

       پرتال روشی برای تمرکز بخشیدن به دسترسی اطلاعات شرکت و سیستم ها از طریق شبکه شرکت است. یک ابزار جهت تسهیل مدیریت اطلاعات و نرم افزارها در شرکت ها است. مایکروسافت ادعا می کند که این ابزار مزایایی برای سازمانها مانند افزایش تعهد کارکنان، تمرکز مدیریت فرآیندها ، کاهش کارکنان، هزینه ها و به اشتراک گذری دانش سازمانی را به همراه دارد.

مدیریت محتوای سازمانی و مستندات

       شیرپوینت اغلب برای نگهداری اسناد الکترونیکی و یا تصاویری از اسناد کاغذی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین شیرپوینت قابلیت نگهداری و پیگیری نسخه های قبلی اطلاعات که توسط افراد مختلف ایجاد شده است را دارا می باشد. علاوه بر آن یک پلتفرم برای مدیریت اطلاعات دیجیتالی دارای ساختار است که می تواند از استانداردها و قوانین شما پیروی کند. همچنین شیرپوینت با ایجاد محلی متمرکز برای ذخیره و نگهداری اسناد موجب کاهش ارسال ایمیل و تکرار اسناد در سازمان است.

اکسترانت پورتال

       اکسترانت به محیطی گفته که کاربران خارج از سازمان، شرکت های همکار و مشتریان و کارفرمایان به بخشی از داده های داخلی شرکت دسترسی داشته باشند.

شیرپوینت می تواند با استفاده از امکان محافظت از اطلاعات از طریق نام کاربری و پسورد به کاربران خارج از سازمان نیز دسترسی لازمه به بخش هایی از اطلاعات جهت کسب کار مشترک را دهد.

در شیرپوینت می توان با استفاده از امکان Alternate Access Mapping کاربران داخل و خارج از سازمان هر کدام از طریق آدرس URL اختصاصی خود به شیرپوینت وصل شوند و نیز هر کدام از آنها می توانند با تکنولوژی احراز هویت متفاوت (Authentication) به شیرپوینت دسترسی داشته باشند.

سایت اینترنتی

       با استفاده از فعال کردن تعدادی ویژگی، شیرپوینت می تواند برای مدیریت وب سایت های عمومی بزرگتر مورد استفاده قرار گیرد.

چارچوبی برای تولید سیستم های نرم افزاری

      شیرپوینت بر روی چارچوب ASP.Net ساخته شده است و با ایجاد یک لایه اضافه تر به شما کمک می کند تا برای تولید سیستم های نرم افزاری جدید نیازمند تولید و سفارشی سازی کد های کمتری باشید.